Užmirštas Juzefo Pilsudskio stadionas Šiaurės miestelyje

Ieškodamas informacijos apie Šiaurės miestelio istoriją, netikėtai atradau Verkių gatvėje buvusio stadiono nuotraukų. Pradėjus ieškoti daugiau informacijos Lenkijos archyvuose ir Vikipedijos puslapiuose, paaiškėjo, kad tai Vilniaus 1-ojo legionų pėstininkų pulko stadionas, pavadintas maršalo Juzefo Pilsudskio vardu (oficialus pavadinimas lenkų kalba Stadion 1 pp Legionów im. Józefa Piłsudskiego), veikęs nuo 1933 metų iki XXI amžiaus pradžios.

Stadionas buvo įsikūręs Verkių gatvėje (lenk. ul. Werkowskiej), 1-osios brigados kareivinėse, oficialiai atidarytas 1933 metų rugpjūčio 6 dieną. Pilsudskio stadionas talpino 1500 žiūrovų, turėjo lengvosios atletikos trasą ir pagrindinę tribūną vakarinėje pusėje.

Pirmosios rungtynės vyko tarp Vilniaus 1-ojo legionų pėstininkų pulko komandos WKS 1 ppLeg Wilno ir austrų FC Libertas Wiedeń (3:6).

Stadione namų rungtynes žaidė WKS 1 ppLeg Wilno, o vėliau WKS Śmigły Wilno.

Žemiau, visa stadiono istorija kurią pavyko rasti. Turinys pateikimas skirtingais laikotarpiais: Tarpukaris, II-asis pasaulinis karas ir Lietuvos Respublika.

Tarpukaris

Statybos

1933 metai. Tiesiama danga, įrenginėjamos tribūnos, statomi vartai, formuojama aplinka. Fotografija užfiksuota iš pietryčių pusės, tikriausiai nuo vieno iš karinio miestelio pastatų.

Stadiono atidarymas

Stadionas oficialiai atidarytas 1933 metų rugpjūčio 6 dieną.

Stadionas atidarymo metu iš vakarinės pusės. Fotografijos viršuje matosi pats stadionas, o apačioje besirenkantys žmonės Verkių gatvėje. Toks jausmas, kad fotografas specialiai nukreipė fotoaparatą kiek žemiau, kad į kadrą nepatektų likusi karinio miestelio teritorija.

Stadionas atidarymo metu iš pietinės pusės. Kairėje pusėje matosi Verkių gatvė, dešinėje prasideda karinio miestelio pastatai.

Žmonės renkasi prie bilietų kasos šalia karinio miestelio tvoros iš Verkių gatvės pusės. Spygliuota tvora juosė visą karinio miestelio teritoriją, kuriame buvo ir Pilsudskio vardo stadionas.

Fotografija užfiksuota iš vakarinės tribūnos. Spendžiant iš prastesnės kokybės, autorius tikriausiai buvo kažkas iš žiūrovų.

Kairėje matosi kun. Pranciškus Tičkovskis (lenk. Franciszek Tyczkowski, 1891-1982), kuris ir pašventino stadioną. Dešinėje matosi atidarymo renginio fotografai prie savo darbo įrangos.

Fotografijos viršutinėje dešinėje dalyje esantis pastatas vėliau buvo praplėstas ir yra išlikęs iki šių dienų adresu Žygio g. 88.

Stadiono atidarymo ceremonija. Juostelę perkirpo dvi maršalo Pilsudskio dukterys Vanda (lenk. Wanda Piłsudska) ir Jadvyga (lenk. Jadwiga Piłsudska).

Varžybų pradžia futbolo aikštės centre. Fone matosi karinio miestelio pastatai.

Stadiono atidarymo metu 1933 rugpjūčio 6 d. vyko varžybos tarp Vilniaus 1-ojo legionų pėstininkų pulko komandos WKS 1 ppLeg Wilno ir austrų FC Libertas Wiedeń (3:6).

Žiūrovai tribūnoje stebintys atidarymo ceremoniją ir futbolo rungtynes.

WKS Śmigły Wilno

Stadione namų rungtynes žaidė 1933 metais įkurtas kariškių sportas klubas (lenk. Wojskowy Klub Sportowy) Śmigły Wilno.

Śmigły Wilno klubą įkūrė Vilniaus garnizone dislokuota Lenkijos kariuomenės karininkų grupė. Jis buvo sudarytas sujungus 1-ojo ir 6-ojo legionų pėstininkų pulko komandas.

1933 m. balandžio 8 d. Śmigły Wilno sužaidė savo pirmąsias rungtynes su 22-ojo pėstininkų pulko komanda iš Sedlcų (lenk. WKS 22. pp Siedlce) (3:1).

1936/1937 metų sezone Śmigły pateko į Lenkijos I-ąją lygą. Tai buvo vienintelis Vilniaus klubas, kuris dalyvavo Lenkijos I-osios lygos čempionate. Kitais metais komanda užėmė paskutinę, dešimtąją, vietą lentelėje ir iškrito atgal į II-ają lygą.

Nors dar prieš karą komanda vėl užsitikrino vietą aukščiausioje lygoje, prasidėjęs II-asis pasaulinis karas nutraukė klubo veiklą.

Žemiau, keletas kadrų iš Śmigły Wilno laikotarpio Pilsudskio stadione.

1934

1934 metai. WKS Śmigły Wilno komanda stadiono aikštėje. Fone matomas karinis miestelis.

1934 metai. Rungtynės tarp kino menininkų ir spaudos darbuotojų. Bendra komandų nuotrauka.

1934 metų gegužė. WKS Śmigły Wilno - GKS Gedania 1922 (3:2) futbolo rungtynės. Bendra nuotrauka prieš varžybas. Dešinėje matomi Śmigły, o kairėje Gedania klubų žaidėjai. Taip pat fotografijoje matosi Śmigły klubo leitenantas Liudvikas Dragas (lenk. Ludwik Drąg) (antras nuo dešinės), laikantis Gedania komandos įteiktą laivo maketą.

1936

1936 metai. WKS Śmigły Wilno klubo futbolininkai prie pietinių stadiono vartų.

1936 metų gegužės 24 diena. Wilno - Liga A (2:1) rungtynės. Lygos komandos žaidėjų nuotrauka pietinėje stadiono pusėje.

1936 metų gegužės 24 diena. Wilno - Liga A (2:1) rungtynės. Vilniaus komandos žaidėjų nuotrauka šiaurinėje stadiono pusėje.

Kairiau esantis pastatas yra išlikęs iki šių dienų adresu Žygio g. 96 / J. Galvydžio g. 5.

1938

1938 metų rugsėjo 4 diena. WKS Śmigły Wilno - Warszawianka futbolo rungtynės (4:1). Vilniaus komandos žaidėjas Jozefas Hajdulas (lenk. Józef Hajdul) įmuša įvartį į Warszawianka vartus, kuriuos saugo Lucjanas Rudnickis (lenk. Lucjan Rudnicki).

1938 metų rugsėjo 11 diena. WKS Śmigły Wilno - KS Cracovia futbolo rungtynės (1:3). Veiksmas prie Cracovia komandos vartų, kuriuos saugo vartininkas Andrzejus Radvanskis (lenk. Andrzej Radwański).

1938 metų rugsėjo 11 diena. WKS Śmigły Wilno - KS Cracovia rungtynės Vilniuje (1:3). Fotografijoje užfiksuotas KS Cracovia vartininkas Andrzejus Radvanskis (lenk. Andrzej Radwański).

1939

Plakatas skelbiantis apie rungtynes tarp WKS Śmigły ir KPW Ognisko klubų 1939 m. birželio 25 d.

II-asis pasaulinis karas

1939 m. rugsėjo 1 d. Vokietija užpuolė Lenkiją, o rugsėjo 17 d. tą patį padarė ir Sovietų Sąjunga, užimdama ir Vilniaus kraštą.

Pasibaigus Lenkijos valdymui Vilniaus krašte, tuo pačiu baigėsi ir lenkiško futbolo istorija Vilniuje.

1944

1944-07-09 18.40 val. vokiečių žvalgybinis lėktuvas, skrisdamas virš Vilniaus centro, 10 numeriu pažymėtos aerofotografijos krašte, užfiksavo ir dalį karinio miestelio su stadionu.

Kiek vėliau, tas pats lėktuvas skrisdamas virš Šeškinės kalvos, vėl pačiame nuotraukos krašte užfiksavo visą Pilsudskio stadioną.

Lietuvos Respublika

Po nepriklausomybės atkūrimo ir Rusijos kariuomenės išvedimo 1993 m., stadionas dar buvo prieinamas visuomenei, tačiau buvo apleistas ir galiausiai nugriautas statant dabartinį Šiaurės miestelį.

1995-1999

Geoportal žemėlapio duomenimis, palydovinė fotografija daryta tarp 1995-1999. Tiksli data nenurodoma. Tai yra vėliausia stadiono fotografija kurią pavyko rasti.

2005-2006

2005-2006 metais darytoje fotografijoje stadiono jau nebėra, buvo nugriautas kažkada tarp 2000-2005. Stadiono vietoje pilnu pajėgumu vyksta statybos: tiesiama Ulonų gatvė, sujungsianti Apkasų ir P. Lukšio gatves, tvarkomos pėsčiųjų zonos, įrenginėjamas verslo centras „Danola“, ruošiami pamatai naujiems UAB „Mobusta“ daugiabučiams.

2006-2007

2006 birželis. „Mobusta“ daugiabučių projektas įgauna formą.

2007 kovas. „Mobusta“ projektas arti pabaigos. Netrukus į naują daugiabučių kompleksą įsikels dešimtys šeimų.

2009-2010

2009-2010 metais stadiono vietoje jau pilnai užbaigtas UAB „Mobusta“ daugiabučių projektas, šalia matosi ir naujas Valstybinės mokesčių inspekcijos pastatas.

2018-2020

Naujausia palydovinė fotografija, kurioje matomas mums įprastas vaizdas.

2022

Galiausiai ir pats apsilankiau stadiono vietoje. Eidamas pro šią vietą niekada nesusimasčiau, kad čia kažkada buvo stadionas.

Namas Verkių g. 25A, pastatytas kažkada sovietmečiu. Jo vietoje buvo bilietų kasos ir įėjimas į stadioną iš miesto. Taip pat šioje pusėje stovėjo ir žiūrovų tribūnos.

Verslo centras „North Star“, kuriame yra įsikurusi ir Valstybinė mokesčių inspekcija.

Vaizdas nuo pietinės stadiono pusės. Kažkur čia buvo stadiono vidurys.

Taip pat vaizdas nuo pietinės stadiono pusės. Čia stovėjo pietiniai stadiono vartai.

„Mobusta“ daugiabučiai ir verslo centras „Danola“.

„Mobusta“ daugiabučiai namai Ulonų g. 3.

Verslo centras „Danola“.

Stiklinis fasadas už kurio matosi erdvi laiptinė.

Gerai įsižiūrėjus matosi ir atsispindintis fabrikas „Sigma“, esantis Kalvarijų gatvėje.

Dar atspindžių nuo namo esančio Verkių gatvėje.